Na zakończenie oczepin dla rozluźnienia atmosfery, zaktywizowania gości i wywołania uśmiechu na ich twarzach odbywają się zabawy oczepinowe:

Śpiewać każdy może

Państwo Młodzi stają na środku sali, tyłem do siebie, gromadząc przed sobą zaproszonych przez siebie gości i przyjaciół (ze strony Pani Młodej jej goście, analogicznie w przypadku Pana Młodego). Na znak wodzireja Pani Młoda zaczyna dyrygować swoim chórem, który śpiewa „sto lat”, później analogicznie Pan Młody. Wodzirej lub goście ogłaszają zwycięską drużynę. Po skończonej zabawie obydwie drużyny odśpiewują „sto lat” dla nowożeńców.

Konkurs tańca

Do zabawy zapraszamy  5-6 panów, następnie każdy z panów zaprasza panią do zabawy.  Następnie panie proszone są o zaproszenie jeszcze jednego pana do drużyny – powstają trzy osobowe zespoły. I teraz niespodzianka: panie tworzą jury, a panowie? – Pan prosi Pana do tańca. Zespół gra kilka krótkich utworów np. walc, tango, rock’n’roll … a panowie starają się zatańczyć jak najlepiej pod okiem pań.  Na zakończenie jury ogłasza zwycięską „parę”, której Młodzi  wręczają nagrodę.

Krzesła (fanty)

Starszy Drużba ustawia pięć krzeseł w kręgu, oparciami do środka. Młoda Para zaprasza sześć pań do zabawy. Zabawa polega na tym, że panie, w rytm muzyki, chodzą wokół krzeseł, jak muzyka zamilknie prowadzący podaje zadanie – co panie muszą przynieść z sali np. marynarkę, torebkę … Panie wracając siadają na krzesłach, których jest o jedno mniej, ostatnia pani odpada z gry. Starszy zabiera jedno krzesło i zabawa powtarza się. Gdy zostaną dwie panie prowadzący ogłasza finał – panie muszą wykonać najtrudniejsze zadanie. Zwycięża pani, która po wykonaniu zadania usiądzie na jedynym krześle.

Zbieranie na wózek (podróż poślubną)

Zabawa ma swoje miejsce najczęściej po oczepinach. W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają koszyczki i siadają sobie pod sceną, Para młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w tej zabawie mogą tańczyć tylko z Parą Młodą, aby zatańczyć z Panem lub Panią Młodą należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze para młoda przeznacza na wózek dla swojego dziecka lub na podróż poślubną.

ZOO  zabawa oczepinowa – często wybierana

Zabawa, goście weselni wcielają się w poszczególnych bohaterów. Prosimy Starszego o ustawienie po 7 krzeseł w 2 rzędach, naprzeciwko siebie . Odległość między rzędami ok. 2m. Państwo Młodzi wybierają po 7 osób do swoich drużyn. Wybrane osoby siadają na krzesłach. Zabawa sprawnościowa, polega na tym, że wyczytana osoba w obu drużynach wstaje, biegnie wokół swojego rzędu krzeseł i siada na swoje miejsce. Kto pierwszy usiądzie to drużyna dostaje jeden punkt – Młodzi zliczają punkty. Uczestnicy zabawy w każdej drużynie: tata, mama, dzieci (Witek, Jacek, Zosia), piesek Azor i słoń.      Jak wyczytam RODZICE biegną Mama i Tata. Jak padnie słowo DZIECI lub POCIECHY to biegną Witek, Jacek i Zosia.  RODZINA – wszyscy oprócz Słonia. ZWIERZĘTA – Słoń i pies.  Tekst, który czyta prowadzący:

Był piękny dzień, więc TATO postanowił zabrać DZIECI do zoo, by mogły zobaczyć SŁONIA. Poszedł więc do MAMY żeby obwieścić jej tę wiadomość. DZIECI bardzo się ucieszyły, a najbardziej ZOSIA. WITEK powiedział: zabierzmy też AZORA. AZOR, jak to AZOR, ucieszył się jak przystało na psa – radośnie zamerdał ogonem. JACEK i WITEK bardzo chcieli zobaczyć SŁONIA. DZIECI zapiszczały radośnie. RODZICE (czyli mama i tata biegną) przygotowywali się do wyjazdu, a AZOR biegał miedzy nogami swoich PANÓW. Pogoda dopisywała, ZOSIA postanowiła zabrać AZORA na spacer przed wyjściem do zoo, ale WITEK ubiegł ZOSIĘ, i AZOR od dawna był na spacerze. W końcu późnym popołudniem cała RODZINA zapakowała się w trabanta i ruszyła w kierunku zoo. W zoo stał dumnie SŁOŃ. Rany jaka wielka trąba, wykrzyczały DZIECI. MAMA uciszała radosne piski swoich POCIECH. TATA, głowa RODZINY opowiadał o tym czym żywi się SŁOŃ. DZIECI słuchały zainteresowane. Tylko AZOR, jak to nasz kochany AZOR, merdał ogonem zainteresowany bardziej motylem niż SŁONIEM. ZWIERZĘTA (tu biegnie słoń i pies) chyba nie przypadły sobie do gustu. Po wszystkich piskach i wrzaskach radości, RODZINA pojechała do domu, tylko SŁOŃ został tam gdzie stał. Tak, to był piękny rodzinny dzień dla wszystkich (wolno) TATY…, MAMY…, WITKA…, JACKA…, ZOSI… I AZORA

Strong Man

Do zabawy prosimy dwóch najsilniejszych mężczyzn na przyjęciu, z czego jeden musi być ze strony Pani Młodej, a drugi ze strony Pana Młodego. Panowie mają za zadanie przynieść na parkiet jak najwięcej kobiet. Za każdą z nich otrzymują określoną ilość punktów:

  • Pani Młoda – 10 punktów
  • Świadkowa – 5 punktów
  • Mężatka – 3 punkty
  • Panna – 1 punkt

Wygrywa ten, który zdobędzie większą ilość punktów.

Ręce i nogi

Zabawy oczepinowe tego typu przeznaczone są głównie dla osób wygimnastykowanych. Wybieramy kilka par, które będą brały udział w konkurencji. Zadanie polega na tańczeniu w rytm muzyki. W momencie kiedy muzyka cichnie, wodzirej mówi ile rąk i nóg u każdej pary ma się znaleźć na podłodze. Polecenia są wydawane w następującej kolejności:

  • 4 ręce 4 nogi
  • 2 ręce 4 nogi
  • 2 nogi 3 ręce
  • 2 ręce 2 nogi
  • 2 nogi 1 ręka
  • 3 nogi 1 ręka
  • 1 ręka 1 noga

Po każdej rundzie odpada jedna para, która wykona polecenie jako ostatnia.

List od kolegów

Bongiorno Kamillo frajera (Dzień dobry drogi Kamilu)
Kontato schizofrenio (bardzo nas cieszy)
Liberta kaput (że się ożeniłeś)
Akademio kabaretto (w tym uroczystym dla Ciebie dniu)

La dyscyplina dyktatore (życzymy Ci wiele radości i szczęścia)
Paloma maszkarone (pojąłeś piękną żonę )
Katorga, galera, patoga (po weselu rozpoczniesz normalne życie)

Finito amore… (wasz związek będzie pełen miłości)
Cinquecento bambini (potem może przyjdą dzieci)
Padre Virgilius (zostaniesz ojcem)

Silencio mortale (będziesz się cieszyć tą perspektywą)
Arszenikos cyjankare (dbaj o teściową)
Piwencjo kuflozo (i o teścia)
Vizitato prokuratore (a zostaniesz doceniony)
Gratulacjone (życzymy Ci)
Non kolaboracjone (miłej współpracy)
Forsa finito (dużo pieniędzy)
Apartamento sutereno (ładnego mieszkania)
Karocze sireno (dobrego samochodu)
Prego ciao Italia Bongiorno ogródek, sekator, działka (udanych wakacji co roku)
Cavalieros Sicilianos Italianos (tego wszystkiego życzą Ci koledzy ze słonecznej Italii)

Kumplos smutatos (podpisano koledzy z Klubu Starych Kawalerów)

P.S. Bongiorno stonka inwazione (Pozdrowienia dla gości weselnych)

Świstaki

Tworzymy dwa zespoły po 4 osoby. Zbierzcie zespoły ze strony Pana Młodego i Panny Młodej by zaostrzyć rywalizację. W takim zestawieniu dużo łatwiej o doping dla uczestników zabawy weselnej.
Zespoły siadają naprzeciwko siebie (dwa rzędy po cztery krzesła). Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie. Zadania wykonywane są po kolei przez każdego z członków drużyny. Po wykonaniu zadania osoba daje sygnał koledze z drużyny, że ta może już zacząć swoje zadanie (klepiąc ją po plecach). Oto zadania:

  • Pierwsza osoba z każdej drużyny je banana.Gdy wykonana zadanie klepię osobę nr 2
  • Gość weselny nr 2 zjada 2 kawałki dużego ciasta
  • Gość weselny nr 3 pompuje balon tak, aby pękł
  • Gość weselny nr 4 ma oczywiście najtrudniejsze i najśmieszniejsze zadanie. Musi zjeść pół szklanki bułki tartej, a następnie…zagwizdać sto lat młodej parze. Pozornie zadanie wygląda na banalne, ale takie wcale nie jest. Dobra zabawa gwarantowana. Bułka tarta wysusza ślinę i przez około 2-3 minuty żaden mężczyzna nie będzie dał rady zagwizdać! Ważną rolę odgrywa prowadzący, który może wykorzystać pełen wachlarz komentarzy w stosunku do dorosłego pana, który nawet nie potrafi zagwizdać…

Kto pierwszy ten lepszy!

Taniec trudnych figur

Zadaniem par jest tańczenie z jednoczesnym zachowaniem układu (figury), którą w określonym czasie nakazuje Wodzirej.

Przykładowe figury:

  • Panie na rękach Panów.
  • Para dotyka ziemi (w sumie) dwoma nogami i jedną ręką.
  • Para dotyka ziemi (w sumie) dwoma kolanami i dwoma łokciami.
  • Panowie robią jaskółkę.
  • Para dotyka się prawymi kolanami i lewymi łokciami.

Para, która nie wykona poprawnie figury – odpada.

 Taniec teatralny

Rolą poszczególnych par jest odegranie za pomocą tańca i z użyciem dowolnych rekwizytów określonych scen teatralnych.

Przykładowe sceny:

  • Wąż i fakir.
  • Byk i torreador.
  • Jazda figurowa na lodzie.
  • Zaloty gołębi.
  • Słoń i treser.
  • Kwiat i ogrodnik.
  • Kot i noga od stołu.

Jakość tańca ocenia jury.

Test zgodności w małżeństwie

Świetna rozrywka, której przygotowanie nie wymaga wiele pracy. Państwo młodzi siadają plecami do siebie albo zostają odgrodzeni kotarą – tak, by nie móc się w żaden sposób komunikować. Następnie wodzirej zadaje im pytania dotyczące ich związku, na które odpowiadają podnosząc tabliczki „JA” albo „ON” / „ONA”.

Przykładowe pytania:

  • Kto kogo poderwał?
  • Kto pierwszy powiedział: „Kocham Cię”?
  • Kto dłużej śpi?
  • Kto trzyma kasę?
  • Kto więcej wydaje?
  • Kto rządzi w związku?
  • Kto lepiej prowadzi samochód?
  • Kto będzie przygotowywał śniadania do łóżka?
  • Kto będzie wstawał do dzieci?
Karaoke / konkurs taneczny

Sprawdźcie umiejętności wokalne lub taneczne swoich gości. Zaproście do zabawy solistów lub pary. Grupa ma zaśpiewać lub zatańczyć do słynnych utworów. Kiedy muzyka zostaje przerwana, para młoda ocenia wykonania i dziękuje mniej udanym występom, aby na końcu wyłonić laureatów.

Kareta

To wciąż jedna z najpopularniejszych konkurencji na polskich weselach. Prowadzący wręcza uczestnikom kieliszki i tłumaczy każdemu w jaką rolę się wcieli. Następnie czyta historię i na dźwięk odpowiedniego słowa, uczestnik musi wstać i obejść krzesło. Kto szybciej, ten wygrywa. Jeśli tego nie zrobi, pije „karniaka”.

Należy rozsadzić uczestników:

………Koń lewy………Koń prawy………

………Woźnica………

………Koło lewe przednie………Koło prawe przednie………

………Król……….Królowa………

………Koło lewe tylne………Koło prawe tylne………

Kareta = woźnica + koła + król + królowa

Zaprzęg = Kareta = woźnica + koła + król + królowa + konie

Tekst dla prowadzącego:

Dawno, dawno temu żył sobie Król i Królowa.
Król i Królowa ze swoim Królem bardzo lubili jeździć swoją karetą.
Kareta miała 4 koła: prawe przednie, lewe tylne, lewe przednie i prawe tylne.
Lewy koń był biały, a prawy koń był czarny.

Pewnego dnia Królowa rzekła do swego Króla:
Królu mój, Królu mój wspaniały, Drogi Królu, powiedz woźnicy żeby przygotował konie i sprawdził koła, bo na ostatnim spacerze był problem z prawym tylnym kołem.
Woźnica zaprzągł konie i karetę.

Sprawdził prawe tylne koło, rzucił okiem na lewe przednie koło, potem rzekł do Króla:
­Królu mój, nasz wspaniały Królu, najukochańszy Królu, kareta i konie są gotowe.
Królowa z Królem wsiedli do karety i pojechali na piękną łąkę.

W pewnym momencie Królowa rzekła do Króla:
­Usiądź sobie Królu, kochany Królu, mój ty najukochańszy Królu. Powiedz woźnicy by nakarmił oba konie i przygotował karetę na następny dzień abyśmy mogli wybrać się jeszcze raz sami.
Król rzekł do Królowej: Królowo moja, moja kochana Królowo, Kocham Cię moja Królowo i dał jej słodkiego całusa.

Tykająca bomba

Do udziału w tej zabawie weselnej potrzebujecie około 6-10 osób. Uczestnicy siadają w kręgu i powstają 2 drużyny. Jedna z osób otrzymuje pudełko, czyli Tykającą Bombę. Prowadzący zadaje jej pytanie. Po poprawnej odpowiedzi, przekazuje się pudło kolejnej osobie. Jeśli odpowiedzi brak lub jest niepoprawna, trzyma się pudełko tyle, aż pojawi się dobra odpowiedź na kolejne zadane pytanie.

Po upływie przewidzianego czasu (np.5 minut), “bomba” wybucha. Jeśli zaopatrzycie się w małe tuby z konfetti, uczestnicy zabawy do ostatniego momentu nie będą wiedzieli, co za chwilę się wydarzy. Przegrywa drużyna, u której „wybuchnie bomba”.

Do udziału w w tej zabawie weselnej potrzebujecie 8 osób – 4 kobiety i 4 mężczyzn. Uczestnicy siadają w kręgu na przemian: kobieta, mężczyzna. W ten sposób powstają 2 drużyny.  Jedna z osób otrzymuje pudełko, czyli Tykającą Bombę. Osoba prowadząca zabawę zadaje pytania, natomiast osoba trzymająca Tykającą Bombę odpowiada na nie. Po poprawnej odpowiedzi na pytanie osoba, która trzyma „bombę” przekazuje ją następnej osobie, zgodnie ze wskazówkami zegara. Jeśli uczestnik nie zna odpowiedzi na pytanie, może poprosić o kolejne.

Zabawa trwa kilka minut (około 3 – 4 minuty), ale żaden z uczestników nie wie dokładnie ile czasu zostało. Po upływie przewidzianego czasu “bomba” wybucha. Dzieje się to w momencie odczytania umówionego wcześniej pytania.  Jeśli zaopatrzycie się w małe tuby z konfetti, uczestnicy zabawy do ostatniego momentu nie będą wiedzieli, co za chwilę się wydarzy! Przegrywa drużyna, u której „wybuchnie bomba”. Wygrani otrzymują po butelce alkoholu, a przegrana drużyna w pocieszeniu otrzymuje skrzyneczkę „BOMBĘ” z karteczką „BOMBA KALORYCZNA – w środku znajdują się słodycze.

Pytania zadawane w zabawie powinny dotyczyć Pary Młodej, jej rodziny, oraz dnia samego ślubu – liczy się spostrzegawczość gości. Lista pytań, które możecie wykorzystać na swoim weselu: 

  1. Jaka zupa była podana dziś na pierwsze danie?
  2. Jak mają na imię mamy Państwa Młodych?
  3. W którym miesiącu zaręczyli się Państwo Młodzi?
  4. Ile lat znają się Państwo Młodzi?
  5.  Ile rodzeństwa ma Panna Młoda a ile Pan Młody?
  6. Ilu jest gości weselnych (można pomylić się o 5 osób)?
  7. Jak nazywa się zespół muzyczny prowadzący dzisiejszą zabawę weselną?
  8. Jaki kolor oczu ma Pani Młoda?
  9. Jaka wódka weselna jest na stołach?
  10. Ile lat ma razem Para Młoda?
  11. Kto jest bardziej oszczędny – Monika czy Radek?
  12. Od ilu lat Pan Młody ma prawo jazdy?
  13. Jaka jest nazwa sali, w której jesteśmy?
  14.  Jaki kolor oczu ma Pan Młody?
  15. Ile ważą razem Monika i Radek (można się pomylić o 5kg)?
  16. Kto urodził się w kwietniu Pani Młoda czy Pan Młody?
  17.  Jaki kolor ma sukienka świadkowej?
  18.  Jaki był kolor samochodu który wiózł dziś Parę Młodą?
  19. Z ilu osób składa się zespól grający na tym Weselu
  20. Jaki był smak tortu?
  21. Jakim samochodem jeżdżą Państwo Młodzi?
  22. O której godzinie był ślub?
  23. Jak ma na imię świadek?
  24. Jak ma na imię świadkowa?
  25. Co studiowała Panna Młoda?
  26. Kim jest z zawodu Pan Młody?
  27. Jaki rozmiar buta ma Pan Młody?
  28. Jak brzmi nazwisko panieńskie Panny Młodej?
  29. Ile osób siedzi przy stole Pary Młodej?
  30. Kto kogo poderwał?
  31. Kto z Pary Młodej lubi dłużej spać?
  32. Jak ma na imię brat Pani Młodej?
  33. Jaki rozmiar buta nosi Pani Młoda?
  34. Z jakich kwiatów jest bukiet Panny Młodej (podać przynajmniej jedne rodzaj)?
  35. W którym miesiącu urodziła się Panna Młoda?
  36. Kto pierwszy powiedział Kocham Cię ?
  37. Ile pięter miał tort?
  38. Jak ma na imię młodszy brat Pana Młodego?
  39. Co to jest koszyczek ratunkowy?
  40. Ile wzrostu ma Pani Młoda?
  41. Co zamiast welonu ma Pani Młoda?
  42. Jak mają na imię ojcowie Pary Młodej?
  43. Kto pierwszy zasypia w łóżku?
  44. Jaki kolor butów ma Pan Młody?
  45. Czy Pani Młoda ma tatuaż?
  46. Jakiej marki samochodem jechała Młoda Para do ślubu?
  47.  Co było napisane na przedniej tablicy rejestracyjnej samochodu Młodej Pary?
  48. Ile wzrostu ma Pan Młody?
  49.  Na którym piętrze mieszkają Państwo Młodzi?
  50. Ile zwierząt mają Państwo Młodzi ?
X