Wesele – przyjęcie okolicznościowe organizowane z okazji ślubu. Czas spotkania rodziny i znajomych, czas zabawy i biesiadowania w gronie zaproszonych gości.

Wesele odbywa się według ustalonego planu – scenariusz wesela. Podczas przyjęcia będziemy wraz z Państwem plan ten realizować.

Uroczystość wesela rozpoczyna się powitaniem nowożeńców chlebem i solą. Powitanie zazwyczaj odbywa się na zewnątrz, na progu domu weselnego. Czasami w środku lokalu, szczególnie przy złej pogodzie. Przygrywamy wtedy marsza weselnego a odbywa się to na zewnątrz, w pobliżu rodziców witających młodą parę na instrumentach tradycyjnych – akordeon, tuba, gitara akustyczna, bęben, tamburyn, lub ze sceny z nagłośnieniem.

Podczas wejścia na salę państwa młodych i gości możemy witać marszem lub wybranym utworem powitalnym.

W tym czasie naszym zadaniem będzie: – uroczyste powitanie Pary Młodej i zaproszenie na środek sali tanecznej. – powitanie gości weselnych wchodzących na salę. – zaproszenie i zachęcenie do poczęstunku szampanem i ustawienie się dookoła Młodej Pary na parkiecie. – złożymy życzenia Nowożeńcom, wspólnie odśpiewamy sto lat i wzniesiemy toast za zdrowie Młodej Pary. – poprosimy gości o zapoznanie się z rozkładem miejsc i zaprosimy za stoły na obiad. – zagramy kilka spokojnych utworów do obiadu.

Obiad to doskonały moment aby wznieść pierwszy toast za stołami. Po toaście zapytamy (jeżeli nie umówimy się inaczej) gości czy trunek był gorzki i poprosimy Nowożeńców o osłodzenie pocałunkiem.

Pod koniec obiadu Para Młoda może powitać i przedstawić gości krótkim komentarzem z uśmiechem. Po obiedzie dobrze sprawdza się krótka chwila oddechu i swobody dla gości, wtedy mogą się zapoznać i przywitać ze znajomymi.

Po chwili oddechu przychodzi pora na Wasz pierwszy taniec, a naszym zadaniem będzie: – zaprosić Was do pierwszego tańca. – zaprosimy także wszystkich gości i poprosimy o ustawienie się dookoła parkietu. – zachęcimy do braw. – po zakończeniu tańca zaprosimy wszystkich do zabawy.

Zabawę rozpoczniemy od utworów, które wszyscy znają i świetnie się przy nich bawią. Wpleciemy tańce integracyjne, które pomogą zbliżyć rodziny oraz zaprosić na parkiet niezdecydowanych (Jedzie Pociąg, Jesteś Szalona, Rudy się Żeni, Wesele, muzyczna podróż po świecie, Belgijka). Będziemy urozmaicać muzykę, mieszać style i gatunki żeby stworzyć klimat do zabawy dla każdego.

Oczepiny.

Oczepiny, czepienie, czepiny staropolski zwyczaj mocno zakorzeniony w tradycji, jest punktem kulminacyjnym większości polskich wesel. I jak bywało dawniej tak i dziś, jak nakazuje scenariusz wesela, oczepiny odbywają się o północy.

Z pomocą starszych drużbów zaprosimy na parkiet wszystkie panny i kawalerów. Państwo młodzi siedzą na krzesłach na środku sali a panny tańczą wokół nich. Wtedy starsza druhna odpina welon lub przejmuje bukiet pani młodej i rozpoczyna się taniec starszego drużby ze wszystkimi pannami. Dziewczyna tańcząca ze świadkiem ma na głowie welon lub trzyma bukiet pani młodej.

Później pani młoda rzuca welonem lub bukietem a pan młody krawatem lub muchą. Według staropolskiego zwyczaju para która złapie welon i krawat to przyszła para młoda.

Po pierwszej części oczepin przechodzimy do zabaw oczepinowych – Zabawy weselne, zabawy oczepinowe

Zazwyczaj zabawy oczepinowe kończy zbieranie na wózek – zabawa w której trzeba wykupić taniec z młodymi.

Tort weselny

Tradycyjnie po oczepinach na salę weselną uroczyście wjeżdża tort weselny, witany marszem i specjalnym utworem. Po dopaleniu rac młodzi rozpoczynają krojenie tortu. Co raz częściej scenariusz wesela proponuje podanie tortu weselnego przed oczepinami i łączenie go z podziękowaniami dla rodziców.

Podziękowania dla rodziców

Zapraszamy na środek sali rodziców, rodziców chrzestnych oraz dziadków (decydują młodzi). Państwo młodzi podchodzą do rodziców wraz z przygotowanymi upominkami i dziękują za pomoc w organizacji ślubu i wesela oraz za trud wychowania. Wspólnie wznosimy toast oraz dedykujemy utwór wybrany przez parę młodą rodzicom.

Następnie młodzi wraz rodzicami tańczą w kółeczku a goście otaczają ich większym kołem.

Utwory zazwyczaj wybierane przez nowożeńców rodzicom to:

Preludium – To Dzięki Wam

Cliver – Podziękowania Dla Rodziców

Urszula Sipińska – Mam Cudownych Rodziców

lub wybierają inne utwory, na przykład ulubioną piosenkę rodziców.

X